Atrakcje

UZDROWISKO IWONICZ ZDRÓJ


Iwonicz Zdrój położony jest w południowo-wschodniej części Polski w województwie podkarpackim. Oddalone jest 80 km odRzeszowa (stolicy województwa) i 16 km od Krosna (centrum powiatu). Geograficznie Iwonicz leży na pograniczu Beskidu Niskiego w dolinie Iwonickiego Potoku. Na jego atrakcyjność wpływa przede wszystkim piękne położenie wśród zielonych lasów jodłowo-bukowych, bogate złoża wód leczniczych oraz niezwykle korzystny mikroklimat. Można go określić jako klimat dolin i kotlin śródgórskich. Cechą charakterystyczną klimatu Iwonicza jest obniżona wilgotność powietrza spowodowana jego południowym spływem z Przełęczy Dukielskiej. Spływ ten często przyjmuje charakter wiatru fenowego. Umiarkowane wzniesienie (ok. 400-600 m n.p.m.) powoduje, że ciśnienie atmosferyczne jest obniżone co stanowi bodziec klimatyczny o pierwszorzędnym znaczeniu biologicznym. Wpływa też na czystość powietrza oraz wzrost natężenia promieniowania słonecznego. Iwonicz leżący na obszarze największego nasłonecznienia i najmniejszego zachmurzenia w Polsce jest idealnym miejscem, które działa uspakajająco, orzeźwiająco i wzmacniająco. Jeśli oazy spokoju i zdrowia, polecamy to właśnie uzdrowisko.

Iwonicz Zdrój to urocze miasto, które znajduje się w dolinie Iwonickiego Potoku w Beskidzie Niskim. Na terenie miejscowości znajduje się baza uzdrowiskowa, która wykorzystuje liczne lecznicze źródła jodobromowe i siarczkowe.

Iwonicz Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce – pierwsza wzmianka o istnieniu wód mineralnych na jego terenie pochodzi z 1413 roku.

Infrastruktura uzdrowiskowa powstała w miejscowości dzięki rodzinie Załuskich, a szczególnie dzięki hrabiemu Karolowi Załuskiemu – w 1837roku hrabia dokonał otwarcia zakładu kąpielowego i łazienek. Na początku prowadzono działalność uzdrowiskową tylko wsezonie letnim, a pierwszym stałym lekarzem był brat znanego poety Wincentego Pola, dr Józef Pol.

Postacią szczególnie zasłużoną dla Iwonicza Zdroju jest Władysław Beza, który pod koniec XIX wieku organizował życie kulturalne i towarzyskie miejscowości oraz stworzył pierwszy przewodnik krajoznawczo-turystyczny”Iwonicz i jego okolice”.
Iwonicz Zdrój otrzymał prawa miejskie w 1973 roku.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij